Reklama

Ładowanie...

Wiara stopniowana

13.04.2020
Czyta się kilka minut
Nie we wszystko, co słyszymy w Kościele, z równą mocą powinniśmy wierzyć. Czy kościelne nauczanie da się jednak klarownie sklasyfikować?
Cittadella na wyspie Gozo, Malta, lipiec 2000 r. JIRI REZAC / VISUM / FORUM
R

Różne elementy nauczania Kościo­ła domagają się zróżnicowanego posłuszeństwa wiary – zobowiązują sumienie wiernego w różnym stopniu. Problem w tym, że wiedza katolików na temat rang, czyli tzw. kwalifikacji teologicznej kościelnego nauczania, poważnie kuleje. Co gorsza, Urząd Nauczycielski Kościoła i teologia chyba niewiele już są w stanie zrobić, by poprawić sytuację, bo w przeszłości same tak skomplikowały te sprawy, że trudno o dobre rozwiązania. Ale trzeba próbować.

Lista rankingowa

W książce „Święty Kościół powszedni” ks. Henryk Seweryniak przestrzegał: „gdy w dziejach eklezjologii uciekano się do wyszukanych dystynkcji i sztucznych pojęć, stawała się ona mało wiarygodna”. Zresztą, dodajmy, nie tylko eklezjologia, czyli nauka o Kościele, ale również sam Kościół. Znamiennym przykładem jest doktryna o kolegialności biskupów (czyli wspólna im wszystkim...

19706

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]