Reklama

Wiara i wolność

Wiara i wolność

10.05.2011
Czyta się kilka minut
Tylko dwa zdania ze swojej homilii podczas beatyfikacji swego Poprzednika Benedykt XVI wyraźnie wypunktował, wypowiadając je dwukrotnie - w dwóch językach - po włosku i po polsku: "Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem - pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarantem wolności".
W

W tych dwóch zdaniach Benedykt XVI chciał najwyraźniej streścić ten wymiar dziedzictwa polskiego chrześcijaństwa, który - dzięki osobie polskiego papieża - stał się darem dla całego Kościoła powszechnego: wiara ratująca od lęku, zespolona z wolnością zrodzoną z odkrywania prawdy.

Wiara - męstwo - prawda - wolność! Schodzą się ze sobą razem w polskim doświadczeniu Ewangelii. Ich synteza stanowi w nim to, co najlepsze - "najlepszą cząstkę", którą Karol Wojtyła, stając się Janem Pawłem II, zainspirował chrześcijan na całym świecie - dzieląc się nią już w swoim pierwszym wystąpieniu: "Nie lękajcie się! Chrystus wie!". Tak oto postrzega polski Kościół, który zrodził polskiego Papieża, Papież-Niemiec.

Słuchałem tych słów z dumą, z radością, z pełną akceptacją, ze wzruszeniem. W kilkuminutowej ciszy, która zapadła na placu po papieskim kazaniu,...

2152

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]