Reklama

Ładowanie...

Weź, czytaj. Gazety są bezpieczne

Weź, czytaj. Gazety są bezpieczne

30.03.2020
Czyta się kilka minut
Jeśli czytają Państwo ten numer „Tygodnika” na papierze, to być może zastanawiają się, czy kupiona w kiosku albo doręczona pocztą gazeta może być źródłem zakażenia koronawirusem.
M

Może powinniśmy wrócić do czytania gazet w rękawiczkach, tym razem nie po to, by chronić się przed brudzącym drukiem, ale przed chorobą?

Pytanie jest, rzecz jasna, zasadne. Ślina, wydzielina z nosa, a także mocz i kał zawierające wirusa mogą osadzić się na różnych przedmiotach. Jednak czas, jaki może przetrwać na nich patogen, zależy od właściwości danego materiału. Badacze z Princeton podają, że wirus SARS-CoV-2 najdłużej utrzymuje się na gładkich, plastikowych i metalowych powierzchniach. Najkrócej zaś na powierzchniach miedzianych i… papierze.

Porowaty papier wchłania wodę, powodując, że wirus traci warunki pozwalające mu przetrwać. Dodatkowo, na co zwracają uwagę naukowcy, proces drukowania gazet sprawia, że są one dość sterylne. Nawet jeśli wirus dostałby się na strony gazety, to wraz z upływem czasu jego zakaźność maleje – co godzinę o połowę. Biorąc pod uwagę naukowe dane oraz brak przypadków takiej drogi transmisji wirusa, ­International News Media Association stwierdza, że czytanie prasy w czasie tej pandemii jest bezpieczne. ©


CZYTAJ WIĘCEJ:

Autor artykułu

Lekarz, popularyzator wiedzy o medycynie i jej historii. Współpracuje z „Tygodnikiem” od 2018 r. Kontakt z autorem na twitterze: twitter.com/KabalaBartek  

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]