Reklama

Ładowanie...

Wewnątrz

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Kościół może nas boleć. Bolał już wielu przed nami w różnych wiekach i czasach. To nie zrywa naszej więzi, to nas z niego nie wypycha. Wystarczy uczciwie zrobić rachunek sumienia, żeby przestać się gorszyć. Skarb w glinianych naczyniach... Święty Kościół grzesznych ludzi...
K

Krytykującym Kościół bardzo często przytacza się krótki dialog Matki Teresy z dziennikarzem, pytającym ją - w różnych wersjach anegdoty - o to, co w Kościele jest złego, albo: co w Kościele domaga się zmiany, naprawy. Odpowiedź jest w każdej wersji ta sama i bezlitośnie klarowna: “ja i ty". A to znaczy: przyznaję ci rację w twoim niepokoju, ale odpowiedzialność i nakaz nawrócenia odnoś przede wszystkim do siebie. W takim przyjęciu słów wielkiej świętej naszej epoki traci sens ewentualne zdziwienie, że mogła, będąc przecież cząstką Kościoła, który tak kochała, uważać siebie za jakieś zło, a więc obcy w nim składnik. Nie mogłaby przecież być nieszczera. Wierząc “w święty Kościół powszechny", jesteśmy wszyscy jego cząstkami organicznymi i nie na tym polega próba, której nieraz zostajemy poddani (tak samo, jak poddawane były wszystkie pokolenia od początku Kościoła), że...

7593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]