Reklama

Weneckie nagrody

Weneckie nagrody

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Weneckie Biennale przyciąga coraz większe tłumy artystów i widzów. Podczas 52. jego edycji oglądać można twórczość artystów z 76 krajów, a w ciągu pierwszych 100 dni trwania ekspozycje obejrzało ponad 232 tys. osób. Biennale jest też konkursem i za każdym razem lista nagrodzonych wzbudza duże emocje.
O

Od lat mówiono o konieczności zmiany, a przynajmniej korekty dotychczasowej geografii artystycznej i odejścia od dominacji sztuki Zachodu. Tym razem najważniejszy Złoty Lew po raz pierwszy trafił do artysty afrykańskiego, podczas czerwcowego otwarcia nagrodę za całokształt twórczości odebrał Malick Sidibé, fotograf z Mali. Również pozostałe nagrody (ogłoszone 17 października) powędrowały do artystów wywodzących się z mniej oczywistych regionów. Złotego Lwa za najlepszy pawilon narodowy otrzymał Węgier Andreas Fogarasi, a honorowe wyróżnienie wręczono Gediminasowi i Nomedzie Urbonasom za pawilon litewski. Fogarasi (ur. 1977) poświęcił swoją pracę postkomunistycznym pałacom kultury. Natomiast litewscy artyści stworzyli bardzo skomplikowaną opowieść o dziejach ambasady swojego kraju w Rzymie, uważanej za ostatni okupowany przez Rosję fragment Litwy. W obu tych pawilonach...

2167

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]