Reklama

Sztuka w ciekawych czasach

Sztuka w ciekawych czasach

z Wenecji
20.05.2019
Czyta się kilka minut
Twórcy 58. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji przekonują, że sztuka wprawdzie nie zmieni świata, ale może nam pomóc lepiej zrozumieć czasy, w których żyjemy.
Cathy Wilkes, 2019, pawilon brytyjski PIOTR KOSIEWSKI
W

W 1936 r. sir Austen Chamberlain przywołał chińską klątwę: „Obyś żył w ciekawych czasach”. „Nie ma wątpliwości – podkreślał – że nas dosięgła. Przechodzimy od jednego kryzysu do następnego”. I chociaż mylne okazało się przekonanie o starożytnym chińskim pochodzeniu tego przekleństwa, słowa brytyjskiego polityka dobrze opisywały czasy, w których przyszło mu żyć.

Do słów Chamberlaina nawiązał Ralph Rugoff, dyrektor cenionej londyńskiej Hayward Gallery i kurator tegorocznej edycji Biennale. Bo dziś żyjemy w czasach – używając tytułu książki francuskiego politologa Pierre’a Hassnera – końca pewników: rozpadu powojennego ładu, kryzysu państwa demokratycznego i zachodniego modelu państwa opiekuńczego, konfliktów zbrojnych i terroryzmu, sporów tożsamościowych i wojen kulturowych. Rugoff nie ma złudzeń. Sztuka nie powstrzyma „wzrostu nastrojów nacjonalistycznych i autorytarnych...

15426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]