Reklama

Encyklopedyczny Pałac

Encyklopedyczny Pałac

10.06.2013
Czyta się kilka minut
Tegoroczne Biennale w Wenecji odwołuje się do tego, co nienazwane, tajemnicze, mityczne. Czy będzie przełomem?
Konrad Smoleński, Everything Was Forever, Until It Was No More (polski pawilon), 2013 r. Fot. Piotr Kosiewski
G

Główną ekspozycję tegorocznego Biennale otwiera model 136-piętrowego budynku, który miałby stanąć w Waszyngtonie. Przypomina on skrzyżowanie naszego Pałacu Kultury oraz rzymskiej Bazyliki św. Piotra (i Kapitolu). Jego autor – Marino Auriti – chciałby, aby stał się on siedzibą Il Palazzo Enciclopedico, zbierającego wiedzę całego świata (w 1955 r. ten zamysł zgłosił nawet do amerykańskiego urzędu patentowego!). Ten projekt oczywiście nigdy nie został zrealizowany, ale postulowany przez artystę Encyklopedyczny Pałac stał się nie tylko tematem przewodnim głównej wystawy, ale hasłem całego tegorocznego Biennale.
W OBJĘCIACH OBSESJI
Jego kurator, Massimiliano Gioni, podkreśla, że Auriti próbował zrealizować marzenie wielu innych artystów, pisarzy, naukowców, a także samozwańczych proroków, którzy „próbowali – często na próżno – kształtować obraz świata, który...

13887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]