Reklama

We władzy książek

We władzy książek

15.12.2014
Czyta się kilka minut
Earle Havens, bibliofil: Biblioteka jest naszym autoportretem, naszą autobiografią, obrazem naszego wnętrza.
„Richard Macksey ma w domu 70 tys. książek. W zasadzie to nie on jest właścicielem tego domu, lecz one”. Fot. Will Kirk / dzięki uprzejmości Earle’a Havensa
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: Czy pożycza Pan książki – te przez Pana kupione i stojące na półce w domowej bibliotece? Wyobraźmy sobie, że znajomi przychodzą w odwiedziny i na odchodnym jednemu z nich wpada w oko ciekawa pozycja...
EARLE HAVENS: W domu mam zaledwie około 2000 książek. Wśród nich znajduje się 50 białych kruków. Odpowiedź brzmiałaby: nie.
Niezbyt towarzyska reakcja.
Nie ma na świecie takiego kolekcjonera, który lubiłby wypuszczać książki z domu. To cecha, która łączy nas wszystkich. A mówię tu zarówno o profesjonalnych zbieraczach, jak i zwykłych czytelnikach, którzy od czasu do czasu dorzucają do swojej biblioteczki trochę nowych rzeczy.
Skąd się bierze ta zaborczość?
Powody są różne. Weźmy np. książki antykwaryczne z mojej kolekcji – XVII- czy XVIII-wieczne dzieła, które kupiłem...

22068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]