Reklama

Ważne, nieważne

Ważne, nieważne

06.02.2007
Czyta się kilka minut
W "Polityce" z 27 stycznia 2007 r. zdjęcie pana premiera zwiedzającego z prezesem IPN zasoby archiwalne. Ciasno, półki zdają się trzeszczeć pod natłokiem papierów, niemal czuje się kurz i stęchliznę. Osiemdziesiąt siedem tysięcy metrów bieżących archiwaliów. Ale premier ma na twarzy powagę, jakby wyczuwał pulsowanie jakiegoś ładunku o niewyobrażalnej sile rażenia.
T

Tak to widzi zapewne i autor nowości Znaku, już zresztą omówionej w "Tygodniku", "Tropem SB. Jak czytać teczki". Roman Graczyk zaprezentował cztery wybrane komplety dokumentów odtwarzające proces werbowania agentów w środowisku Znaku we wczesnych latach 60. Historia dawno zamknięta, sprawca (porucznik, potem kapitan SB) już nie żyje, podobnie jak dwóch z czterech werbowanych. Jedna wygrana SB (pełna zgoda na współpracę), trzy uniki o różnym przebiegu, szczegółowa prezentacja raportów i oświadczeń wraz z bardzo zaangażowanym komentarzem Graczyka pozwala wszystko śledzić starannie i wyciągać wiele wniosków (a przynajmniej znaków zapytania, co autorowi książki zdaje się bardzo odpowiadać). Skąd więc to moje poczucie niedosytu, a nawet chęć protestu?

Powiem najkrócej: to nie jest kawałek historii. Sprawa, która w najbliższym mi środowisku toczyła się przez...

3462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]