Reklama

Ładowanie...

Między wierszami systemu

22.02.2011
Czyta się kilka minut
O przeszłości Tygodnika z prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Andrzejem Friszke rozmawia Piotr Mucharski.
/ rys. Marek Tomasik
P

Piotr Mucharski: Gdy czytam książkę Romka Graczyka i doniesienia prasowe o niej, czuję się nieco pogubiony. Niech mi Panowie historycy wytłumaczą, czy to jest książka o inwigilacji, czy o oportunizmie?

Andrzej Paczkowski: Pyta pan o kwestię zasadniczą. Autor przyjął pewną hipotezę i stara się ją zweryfikować. Zakłada mianowicie, że do 1976 r. "Tygodnik" był po prostu koncesjonowaną częścią systemu - na innej zasadzie niż ZSL czy nawet PAX, ale jednak częścią. Dopiero od 1976 r. zaczyna się okres opozycyjny pisma.

I wychodzi mu, że ta hipoteza jest słuszna?

Paczkowski: Trudno powiedzieć, bo niekiedy sam sobie przeczy. Stwierdza np., że: "Jeśli chodzi o pytania polityczne, które nurtowały środowisko, to niewątpliwie można widzieć symptomy pewnego - by tak rzec - kryzysu powołania w ...

26968

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]