Reklama

Między wierszami systemu

Między wierszami systemu

22.02.2011
Czyta się kilka minut
O przeszłości Tygodnika z prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Andrzejem Friszke rozmawia Piotr Mucharski.
/ rys. Marek Tomasik
P

Piotr Mucharski: Gdy czytam książkę Romka Graczyka i doniesienia prasowe o niej, czuję się nieco pogubiony. Niech mi Panowie historycy wytłumaczą, czy to jest książka o inwigilacji, czy o oportunizmie?

Andrzej Paczkowski: Pyta pan o kwestię zasadniczą. Autor przyjął pewną hipotezę i stara się ją zweryfikować. Zakłada mianowicie, że do 1976 r. "Tygodnik" był po prostu koncesjonowaną częścią systemu - na innej zasadzie niż ZSL czy nawet PAX, ale jednak częścią. Dopiero od 1976 r. zaczyna się okres opozycyjny pisma.

I wychodzi mu, że ta hipoteza jest słuszna?

Paczkowski: Trudno powiedzieć, bo niekiedy sam sobie przeczy. Stwierdza np., że: "Jeśli chodzi o pytania polityczne, które nurtowały środowisko, to niewątpliwie można widzieć symptomy pewnego - by tak rzec - kryzysu powołania w ...

26968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]