Reklama

Sinusoida

Sinusoida

25.09.2006
Czyta się kilka minut
27 X 1986 r. Jan Paweł II spotkał się w Asyżu z przedstawicielami innych religii, aby przez modlitwę i post wybłagać dla świata erę pokoju. 12 IX 2006 r. Benedykt XVI przedstawił w Ratyzbonie wykład, który oburzył miliony muzułmanów. Czy Asyż i Ratyzbona symbolizują przeciwne drogi Kościoła?.
K

Kiedy w styczniu 1986 r. Jan Paweł II ogłosił ideę Światowego Dnia Modlitw o Pokój, w Kościele nie brakowało głosów sprzeciwu. Wątpliwości watykańskich kurialistów streścił George Weigel: czy asyskie spotkanie nie będzie sugerować, że Kościół uważa wszystkie religie za równoważne? Czy Papieżowi wolno modlić się z tymi, którzy czczą innego Boga lub wielu bogów?

Jednak Karol Wojtyła stanął przed Porcjunkulą, kapliczką odnowioną przez św. Franciszka, wspólnie z przedstawicielami 47 delegacji reprezentującymi różne wyznania chrześcijańskie oraz 13 innych religii. Żeby zaś zaprzeczyć przekonaniu, że mieliśmy do czynienia z wydarzeniem przypadkowym, raz jeszcze, w styczniu 2002 r., zwołał do Asyżu duchowych zwierzchników. W kilka miesięcy po zamachach na WTC i Pentagon papieskie zaproszenie przyjęło m.in. 30 dostojników muzułmańskich, wśród nich brat króla Husajna...

9497

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]