Reklama

Watykan i Poznań, style kościelnej władzy

Watykan i Poznań, style kościelnej władzy

20.11.2006
Czyta się kilka minut
W 1939 r. biskup-jezuita Michel d'Herbigny, niegdyś tajny wysłannik papieża Benedykta XV na tereny objętej rewolucją Rosji, przewodniczący watykańskiej Komisji Pro Russia (posiadającej wówczas uprawnienia takie jak dzisiejsza Kongregacja Kościołów Wschodnich) i budowniczy papieskiego Collegium Russicum, otrzymał od kardynała Sekretarza Stanu pismo, w którym ten przekazywał mu polecenie nowo wybranego papieża Piusa XII, by nigdy już nie używał insygniów biskupich, nie sprawował funkcji pontyfikalnych i natychmiast udał się do klasztoru wyznaczonego przez przełożonych i tego klasztoru nie opuszczał oraz by wykorzystując swoje wybitne uzdolnienia zajął się pracą naukową. Co do przyczyny tej decyzji (w liście nie było mowy o jakiejkolwiek karze!) do dziś istnieją tylko hipotezy, ale na pewno w grę nie wchodził żaden głośny skandal. Sam d'Herbigny papieskiej decyzji się podporządkował, na statusie prostego zakonnika do końca życia pozostał we wskazanym klasztorze i zajął się pisaniem - m.in. książki, która była próbą wykazania jego niewinności.
K

Kiedy pracowałem w Watykanie, szeptem opowiadano mi o przypadkach, kiedy Pius XII wzywał biskupów, do których miał zastrzeżenia, kazał im oddać biskupie dystynktoria (piuskę, krzyż, pierścień) i zawieszał ich w sprawowaniu funkcji. Taki był wtedy styl kościelnej władzy. Dziś jest inny. "Gazeta Wyborcza" z 18-19 listopada poinformowała, że w tych dniach poznański arcybiskup Stanisław Gądecki odczytał na zebraniach księży watykański dekret z 2002 r., zakazujący arcybiskupowi seniorowi Juliuszowi Paetzowi sprawowania posługi biskupiej. Jak wiadomo, abp Paetz biskupich funkcji nie sprawował, jednak - o czym stale donosiły media - jako koncelebrans uczestniczył w różnych ceremoniach. Przypomnienie watykańskiego dokumentu miało, jak sądzę, delikatnie uświadomić księżom kanoniczną sytuację arcybiskupa seniora i skłonić ich do niezapraszania go na parafialne uroczystości oraz,...

1621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]