Reklama

Warto rozmawiać

Warto rozmawiać

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Są sytuacje, w których ważna jest obecność, bliskość, przytulenie, czasem jedno zdanie, byle z głębi własnego serca. Nasz lęk przed spotkaniami, w których będziemy bezradni, jest zrozumiały. Ale to zły, egoistyczny lęk.
Ks. Adam Boniecki Fot. Grażyna Makara
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Czy możemy porozmawiać o rozmawianiu?

KS. ADAM BONIECKI: Musimy porozmawiać o rozmawianiu, bo jak się nie będzie rozmawiać o rozmawianiu, to ludzie zupełnie zapomną rozmawiać.
To spróbujmy teorię zamienić na praktykę.
Zdaje mi się, że to jest sztuka zanikająca. Tylko nie wiem, dlaczego. Jadąc tu, na nasze spotkanie, zastanawiałem się nad tym. I wymyśliłem, że tym, co nam bardzo przeszkadza, jest między innymi pośpiech.
Można naprawdę rozmawiać wtedy, gdy czujemy, że nic nas nie goni. Może dlatego mówi się, że wino i sjesta to fundamenty kultury śródziemnomorskiej? To wcale nie jest takie głupie. Moje wspomnienia z Włoch i Francji to między innymi długie, nocne rozmowy wyspanych (bo sjesta) ludzi. Rozmowy żywe, szczere (bo wino), ciekawe...
Jesteśmy nastawieni na to, co mamy za chwilę zrobić, nie umiemy...

15652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]