Reklama

Ładowanie...

Wajece

01.12.2009
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 28, 10 - 32, 3
J

Jakub pozostawił rodziców i wyruszył z Beer Szewy na pierwsze wygnanie. Nie trwało ono kilka dni, jak zapowiadała matka, ale dwadzieścia lat. Komentatorzy po skrupulatnej analizie chronologii wydarzeń dodają, że wygnanie trwało w istocie czternaście lat dłużej. Jakub spędził te lata w akademii Szema i Ebera. Przygotowywał się u nich do pobytu pośród ludu znanego z nieuczciwości i wrogości do monoteizmu. Pomocą byli mu nauczyciele, którzy tak jak i on żyli w czasach złych. Szem należał do pokolenia potopu, Eber znalazł się pośród ludzi, którzy budowali wieżę Babel. Czternaście lat badań i ćwiczeń duchowych pod ich opieką pozwoliło mu przetrwać wygnanie bez szwanku. Wreszcie tuż przed przybyciem do Haran, do domu Labana, Bóg przygotował go na spotkanie proroczym snem.

Śniła mu się drabina sięgająca nieba i zobaczył, jak "oto aniołowie Boży wstępują i zstępują...

4372

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]