Reklama

W zaklętym kręgu

W zaklętym kręgu

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Jak Zachód ma reagować na protesty w krajach islamskich? Ostentacyjnie okazywać brak strachu i publikować kolejne karykatury Mahometa – czy może samoograniczać się, nawet jeśli oznacza to rezygnację z części wolności?
R

Rzecz w tym, że doświadczenie pokazuje, iż jakakolwiek byłaby tu reakcja, niewielka jest szansa, że nastawienie muzułmanów do Zachodu będzie lepsze. Ani pomoc finansowa, ani takie interwencje jak w Libii nie sprawiają, że obraz Zachodu w świecie muzułmańskim staje się lepszy. W najlepszym razie traktuje się Zachód jak zło konieczne – bo przecież miliardy dolarów są potrzebne. W Benghazi zginął ambasador USA, który wierzył, że Bliski Wschód może być demokracją. Przyjaźń do muzułmanów nie uratowała go od śmierci – ale przynajmniej skłoniła do zabrania głosu tych Libijczyków, którzy chcą świeckiego państwa [patrz kolejny tekst – red.].

„Arabska Wiosna”, z którą tak wielu wiązało nadzieję, widząc w niej początek demokracji w świecie arabskim, nadziei tej nie spełniła. Jak wynika z raportu opublikowanego w tych dniach przez amerykański Freedom House, zdobycze „Arabskiej Wiosny” na...

4248

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]