Reklama

W szkole, we wspólnocie

W szkole, we wspólnocie

14.04.2017
Czyta się kilka minut
Bp Grzegorz Ryś: Najprostsza rzecz to wyłożyć prawdy wiary i powiedzieć: tak róbcie. To pójście na łatwiznę. Aby spotkać się z Jezusem, musimy otworzyć przestrzeń do tego spotkania. Po to są rekolekcje.
Rekolekcje w Liceum Ogólnokształcącym w Suchej Beskidzkiej, 9 marca 2017 r. Fot. Bogdan Szpila / Beskidzka24.pl
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Co się stało podczas rekolekcji wielkopostnych w Suchej Beskidzkiej?

BP GRZEGORZ RYŚ: Dużo dobra.

Czyli?

Setki młodych ludzi poszło do spowiedzi. To jest realne dobro. Wczoraj – czyli cztery tygodnie od wydarzenia – byłem w Suchej Beskidzkiej na spotkaniu porekolekcyjnym. Przyszło 200 osób.

Te rekolekcje odbyły się w szkole – to budzi kontrowersje.

Czyje?

Na przykład małopolskiego kuratorium.

Do nas kuratorium nie skierowało żadnych zastrzeżeń. Natomiast rekolekcje w szkołach odbywają się od lat i są w Polsce nawet kuratorzy, którzy zapraszają na rekolekcje do szkół.

Szkoła powinna być miejscem rekolekcji?

Dlaczego nie?

Choćby dlatego, że do szkoły chodzą różni ludzie, także niekatolicy...

10813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No proszę:). To juz nawet "tygodnikowy'biskup jest niestrawny dla redakcji bo osmielił sie głosić wiare po za swiatynią... Kiedyś, gdy "TP"nie był jeszcze krakowskim dodatkiem "NIE", potrafiono cieszyć sie na tych łamach że dzieje sie coś dobrego...

Krakowski dodatek "Nie"? Że też Ci palce na klawiaturze nie drgnęły, gdy pisałeś coś takiego. Surowo sądzisz bliźnich, a nie boisz się, że "odmierzą wam taką miarą, jaką wy mierzycie" ? Co do rozmowy, biskup Ryś odnosi się do pytań i wątpliwości, czy szkoła, a więc sfera obowiązku i przymusu (szkolnego), jest odpowiednią przestrzenią dla rekolekcji - czasu odnowy duchowej, osobistych pytań,budowania intymnej relacji z Bogiem - odpowiedzi na zaproszenie, która dokonuje się w wolności (mogę, nie muszę). Mnie argumenty biskupa przekonały, ale pytania i wątpliwości dziennikarza są jak najbardziej uzasadnione.

Niezrozumiałe (pomimo wielu argumentów biskupa Rysia) i niepotrzebne pomieszanie sakrum z profanum.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]