Reklama

Podzwonne dla katechezy

Podzwonne dla katechezy

08.01.2007
Czyta się kilka minut
Stopień z religii liczony do średniej, matura z religii - czy te propozycje mają sens? Czy wystarczą, by podnieść status katechezy szkolnej i - co najważniejsze - by zatrzymać postępujący proces laicyzacji polskiej młodzieży?.
rys. M. Owczarek
Z

Z zaciekawieniem śledziłem dyskusję na łamach "TP", wywołaną moim artykułem "Poganie, duszyczki i pensje" (jej echa są nadal widoczne na forum internetowym dla katechetów: www.natan.pl). W trakcie debaty ze strony Kościoła i ministerstwa edukacji pojawiły się zapowiedzi zmian mających umocnić pozycję katechezy w szkole: stopień z religii ma się liczyć do średniej od nowego roku szkolnego, matura z religii ma się odbywać od 2010 r., a w niedługim czasie religia zamiennie z etyką mają być przedmiotami obowiązkowymi. Ta pierwsza raczej w niezmienionym wymiarze dwóch godzin tygodniowo, choć ostatnio pojawił się postulat wprowadzenia w liceach jednej godziny filozofii zamiast jednej godziny religii.

Hiszpańskie memento

Czy te zmiany wystarczą? Przypuszczam, że nie. Za reformami administracyjnymi nie idą reformy programowe, a o...

14138

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]