W SKRÓCIE

14 - 20 lutego 2012

21.02.2012

Czyta się kilka minut

Apokalipsa według Mrożka. „Moim zdaniem dramat świata zmierza ku zakończeniu. Świat i nasza rzeczywistość nie są rozciągliwe. Objawy końca podpowiada przyroda, co się zazwyczaj pomija. A dla mnie ważne są takie sytuacje, jak na przykład to, co się dzieje w amerykańskim stanie Montana, który słynął z odpornych na przemijanie dębów. Obecnie ulegają masowej zagładzie. Plaga chrząszczy, która je niszczy, jest nie do zatrzymania. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest rybołówstwo głębinowe. Ryb nie ma już w naszych morzach blisko brzegu. Zostały wyniszczone. Trzeba łowić dalej, głębiej, w czym specjalizują się jednostki z krajów azjatyckich. Zostawiają po sobie pustkę. To są szczegóły, ale gdy zebrać je do kupy – układają się w niepokojącą mozaikę. To przejawy śmierci” – przekonuje Sławomir Mrożek w obszernym wywiadzie opublikowanym na łamach miesięcznika „Teatr” (nr 2/2012).

Zmarł Daniel Gerould. Teatrolog, profesor City University of New York, propagator polskiego teatru w USA, autor tłumaczeń na angielski większości dramatów Witkacego oraz m.in. sztuk Sławomira Mrożka, redaktor 12-tomowego archiwum teatru polskiego i wschodnioeuropejskiego („Routledge Harwood Polish and East European Theatre Archive”). W Polsce ukazały się jego książki „Historia gilotyny” oraz „Stanisław Ignacy Witkiewicz jako pisarz”.

Złoty Niedźwiedź. Zakończył się 62. Międzynarodowy Festiwal Filmów Fabularnych w Berlinie. Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film w konkursie międzynarodowym otrzymali bracia Paolo i Vittorio Taviani za „Cesare Deve Morire”, Grand Prix Jury – węgierski film „Csak a Szél” w reżyserii Bence’a Fliegauf, nagrodę za reżyserię – Christian Petzold („Barbara”), za scenariusz – Nikolaj Arcel i Rasmus Heisterberg („En Koneglig Affaere”). Za najlepszych aktorów uznano Duńczyka Mikkela Boe Folsgaarda (król Christian VII w „En Koneglig Affaere”) oraz Kongijkę Rachel Mwanza (rola dziewczynki wcielonej do wojska podczas wojny domowej w Kongo w filmie „Rebelle”). Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał Lutz Reitemeier, autor zdjęć do chińskiego filmu „Bai Lu Yuan”, nagrodę im. Alfreda Bauera, przyznawaną za wyznaczanie nowych kierunków w sztuce filmowej, portugalski reżyser Miguel Gomes, autor „Tabu”. „W omówieniach berlińskiego festiwalu tradycyjnie powracają słowa: bunt, walka, zło świata. Jednak gdy przeglądam w pamięci filmy ostatnich dni, słabsze i lepsze – pisze Tadeusz Sobolewski – co innego okazuje się lejtmotywem. Ten festiwal nie jest kolejną manifestacją oburzonych. Stawia inne pytanie, które – jak myślę – stoi u podstaw kina: Czy jesteśmy jeszcze społeczeństwem? Czy jesteśmy razem?”.

Oniegin w Hiszpanii. Inscenizacja opery „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego, przygotowana przez Operę Krakowską, Teatr Wielki w Poznaniu oraz Abao Olbe w Bilbao (krakowska premiera: grudzień 2010 r.) zdobyła w hiszpańskim Oviedo nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor – dla „najlepszej produkcji premierowej w Hiszpanii w 2011 roku”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2012