Reklama

Seamus Heaney – nota biograficzna

Seamus Heaney – nota biograficzna

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Seamus Heaney – irlandzki poeta, jeden z największych anglojęzycznych twórców współczesności, laureat Nagrody Nobla w 1995 r.
Fot. Anna Włoch / FORUM
U

Urodzony w roku 1939, był także eseistą, dramatopisarzem, tłumaczem i literaturoznawcą, profesorem Harvardu i Oksfordu, autorem m.in. kilkunastu tomów wierszy i przekładów (w tym „Beowulfa” oraz – dokonanego wraz ze Stanisławem Barańczakiem – „Trenów” Jana Kochanowskiego). Miłośnik i przyjaciel polskiej literatury, autor wierszy poświęconych Czesławowi Miłoszowi i Zbigniewowi Herbertowi, bywał w Polsce wielokrotnie, np. odbierając doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego utwory przekładali na język polski m.in. Stanisław Barańczak i Piotr Sommer, przed dwoma laty Wydawnictwo Znak opublikowało także poświęconą mu monografię autorstwa Jerzego Jarniewicza. Heaney zmarł w szpitalu w Dublinie w wieku 74 lat.

772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]