Reklama

Ładowanie...

Seamus Heaney – nota biograficzna

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Seamus Heaney – irlandzki poeta, jeden z największych anglojęzycznych twórców współczesności, laureat Nagrody Nobla w 1995 r.
Fot. Anna Włoch / FORUM
U

Urodzony w roku 1939, był także eseistą, dramatopisarzem, tłumaczem i literaturoznawcą, profesorem Harvardu i Oksfordu, autorem m.in. kilkunastu tomów wierszy i przekładów (w tym „Beowulfa” oraz – dokonanego wraz ze Stanisławem Barańczakiem – „Trenów” Jana Kochanowskiego). Miłośnik i przyjaciel polskiej literatury, autor wierszy poświęconych Czesławowi Miłoszowi i Zbigniewowi Herbertowi, bywał w Polsce wielokrotnie, np. odbierając doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego utwory przekładali na język polski m.in. Stanisław Barańczak i Piotr Sommer, przed dwoma laty Wydawnictwo Znak opublikowało także poświęconą mu monografię autorstwa Jerzego Jarniewicza. Heaney zmarł w szpitalu w Dublinie w wieku 74 lat.

772

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]