Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.02.2017
Czyta się kilka minut
14 – 20 lutego
Fot. Zenon Zyburtowicz / EAST NEWS
Z

ZMARŁA DANUTA SZAFLARSKA
Wybitna aktorka odeszła w wieku 102 lat. Debiutowała w 1939 r. na deskach Teatru na Pohulance w Wilnie. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Występowała w teatrach konspiracyjnych. Po wojnie grała w najważniejszych teatrach stolicy – do końca życia współpracowała z Teatrem Rozmaitości. Dzięki obrazom Doroty Kędzierzawskiej (słynne „Pora umierać” z 2007 r.) powróciła też do filmu, dziedziny, która przyniosła jej kiedyś największą sławę (powstałe zaraz po wojnie „Zakazane piosenki” i „Skarb”).

AGNIESZKA HOLLAND Z NIEDŹWIEDZIEM
Film „Pokot” w reżyserii Holland otrzymał na festiwalu w Berlinie Nagrodę im. Alfreda Bauera, Srebrnego Niedźwiedzia, przyznawaną filmom, które pokazują „nowe perspektywy”. O festiwalu i filmie piszemy na stronach działu Kultura.

GRAMMY DLA PENDERECKIEGO
Polski kompozytor został nagrodzony w kategorii „muzyka chóralna” za album „Penderecki Conducts Penderecki”, zrealizowany z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

STYPENDIA DLA MAGISTRANTÓW I DOKTORANTÓW
Założona w 2014 r. Fundacja Identitas, stawiająca sobie za cel „wspieranie polskich autorów szeroko pojętego obszaru humanistyki”, ogłasza konkurs, w którym nagrodą będą granty mające umożliwić przygotowanie prac magisterskich lub doktorskich. Termin przyjmowania zgłoszeń: 30 marca br. Więcej informacji: www.identitas.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]