Reklama

W rytmie Słońca

W rytmie Słońca

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Na stronach internetowych organizacji neopogańskich witają nas osnute romantyczną mgłą krajobrazy, drzewa i strumienie, kamienie ze znakami runicznymi, kapłani w białych szatach i symbole: młot Thora, ornamenty celtyckie. Są jak wyznanie wiary: pokazują, w co wierzą współcześni poganie i co jest dla nich ważne.
A

Ale pokazują też jeszcze jedno: pod wspólnym terminem "neopogaństwo" kryją się grupy i społeczności bardzo od siebie odmienne.

Mieszczą się w nim zatem czciciele dawnych bogów: Zeusa, Odyna czy Światowida (słowiańscy wyznawcy wolą nazywać go Świętowitem). Są też druidzi, nawiązujący do wierzeń celtyckich; szamani, biegli w zaklinaniu świata, leczeniu i praktykach magicznych; wikkanie, a raczej wikkanki, bo to wyznanie jest domeną kobiet-czarownic, które nie mają nic wspólnego z czarownicami z dawnych wieków, bo tamte nie były czarownicami z przekonania, lecz nieszczęsnymi ofiarami konfliktów i zawiści. Co innego współczesne wyznawczynie Wicca, mające w dodatku szczególny powód do dumy: ich wiara, jak uważa Rhiannon Biddulph z brytyjskiego Stowarzyszenia Pogan, to "jedyna religia, jaką dała światu Wielka Brytania", produkt w stu procentach brytyjski.

...
8550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]