Reklama

W ręce komun!

W ręce komun!

08.04.2013
Czyta się kilka minut
„Ukrainian News” w Zamku Ujazdowskim to prezentacja nowej sztuki powstającej za wschodnią granicą. Tamtejsza scena artystyczna staje się coraz ciekawsza i dobrze, że zostało to u nas wreszcie dostrzeżone.
Arsen Sawadow „Zbiorowa czerwień”, fotografia, 1999 r. Fot. CSW
P

Przed 20 laty Jerzy Onuch w Zamku Ujazdowskim zorganizował wielki pokaz współczesnej sztuki ukraińskiej „Stepy Europy”, pierwszą w tej skali wystawę tamtejszej sztuki, nie tylko w naszym kraju. Wydawało się wtedy, nieco przesadnie i nie biorąc po uwagę polskich możliwości i oczekiwań po drugiej stronie granicy, że staniemy się istotnym punktem na mapie spotkań dwóch światów: Zachodu i dawnego bloku postkomunistycznego.
Nad Wisłą zaczęto śledzić życie polityczne czy społeczne Ukrainy i Białorusi, przekładać tamtejszą literaturę oraz tworzyć sieć kontaktów naukowych i pozarządowych. Sztuki wizualne cieszyły się mniejszym zainteresowaniem. Dopiero w ostatnich latach Lubelskie Warsztaty Kultury (2010 r.) przygotowały poważny przegląd współczesnej sztuki ukraińskiej, „Zriz Ukrainy”. W ubiegłym roku w krakowskim MOCAK-u miała miejsce wystawa fotografii Serhija Bratkowa, a w Centrum...

8588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]