Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

W poszukiwaniu utraconej równowagi

W poszukiwaniu utraconej równowagi

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Pamięć to jeden z centralnych problemów mojego tu pisania. Zachłannie więc czytałem "Fabrykę nostalgii" holenderskiego historyka psychologii Douwego Draaismy, którą spolszczyła Ewa Jusewicz-Kalter.
T

Tematem głównym tej niewielkiej, za to świetnie napisanej książki jest efekt reminiscencji: to, że z wiekiem coraz trudniej jest wspominać dzień wczorajszy, ale "ze zdumiewającą ostrością przypominamy sobie szczegóły z odległej młodości". Sprawa niby znana, ale badana od niedawna i nie ma zgody między uczonymi co do przyczyn tego stanu rzeczy. Co decyduje: biologia czy treść wspomnień? Dlaczego osiemdziesięciolatek pamięta wyraźnie, co zdarzyło się sześćdziesiąt lat wcześniej, a resztę swojego życia, więcej niż połowę, skłonny jest podsumować wzruszeniem ramion: "Potem już nic interesującego się nie działo"? "Dlaczego najpiękniejsze, najszczęśliwsze i najważniejsze wspomnienia ludzie sytuują w swojej młodości, a najbardziej przykre zdecydowanie bliżej dnia dzisiejszego?". Uczeni jeszcze się spierają i pewnie ostateczna odpowiedź będzie wypadkową obu koncepcji.

...
3728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]