Reklama

Gorzki smak leków

Gorzki smak leków

08.02.2016
Czyta się kilka minut
Dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psychoterapeutka: Łykamy farmaceutyki i równocześnie żyjemy niezdrowo. Nie chodzi nam o zdrowie, lecz o to, żeby się dobrze poczuć.
Fot. Grażyna Makara
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”, gdyż?

DR EWA WOYDYŁŁO-OSIATYŃSKA: „...gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu”. Znamy tę sprytną, mechaniczną formułę na pamięć.

Ale tego „zagrożenia życia lub zdrowia” nie traktujemy chyba zbyt serio, biorąc pod uwagę, jak wiele leków i suplementów diety konsumujemy?

Po pierwsze, to uniwersalna, ludzka cecha, że w obliczu pokusy pozorujemy bezpieczeństwo poprzez negowanie zagrożeń. „Mnie to nie spotka”, „nic mi nie będzie”. Tak ludzie postępują np. wobec alkoholu. Po drugie, pytanie brzmi, czy do większości odbiorców w ogóle dociera treść tej formułki, jest ona tak szybko wygłaszana. Co świadczy też, że jest...

11993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]