Reklama

W podziemiach mądrości

W podziemiach mądrości

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Gdyby dzisiaj Kant został zatrudniony na Uniwersytecie Królewieckim, dyrektor jego instytutu musiałby przeprowadzić analizę ryzyka związanego z niepowstaniem „Krytyki czystego rozumu”. I kosztów z tym związanych.
Prof. Tadeusz Gadacz, Kraków, 16 maja 2013 r. Fot. Grażyna Makara
A

ANNA GOC, MARCIN ŻYŁA: Pan jest mądry?
TADEUSZ GADACZ: Myślę, że nikt, kto wie, czym jest mądrość, nie powie tak o sobie. Inaczej zostałby uznany za głupca. Platon pisał, że filozofa od bogów różni to, że nie posiada pełnej wiedzy. A od głupców – że jest tego świadom.
I nikt nie może się przyznać do mądrości?
Nikt. Choć wciąż jest wielu ludzi mądrych. Największym zagrożeniem naszych czasów jest jednak to, że mądrość zniknęła.
Mówił Pan o tym podczas zorganizowanej w kwietniu w Krakowie debaty o sumieniu. Potem przez miesiąc oglądaliśmy wiadomości telewizyjne, przeglądaliśmy gazety, podsłuchiwaliśmy rozmowy w tramwajach. Słowa „mądrość” nie usłyszeliśmy ani razu.
O mądrości nie rozmawiamy, jakby przestała być ważna, co więcej: jakby jej nigdy nie było. Mówimy, że żyjemy w cywilizacji wiedzy. Że student...

15642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]