Reklama

W obronie PO-twora

W obronie PO-twora

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że po najbliższych wyborach rząd utworzy Platforma Obywatelska. Sama albo z koalicjantem, pod przywództwem Jana Rokity lub też - gdy Rokicie powinie się noga - prowadzona przez innego lidera. Warto zatem pytać o dzisiejszy stan tej partii i o stan jej przywództwa.
K

Kiedy przed wyborami z 2001 r. do władzy szykował się Sojusz Lewicy Demokratycznej, wielu prawicowych polityków i wielu komentatorów głosiło, że w interesie polskiej demokracji leży niedopuszczenie do samodzielnych rządów SLD. Pogląd ten nie brał pod uwagę dwóch okoliczności. Tego, że zagrożenia ze strony SLD nie polegały na rekomunizacji Polski, lecz były z grubsza podobne do niebezpieczeństw grożących w przypadku innych partii dochodzących do władzy (zjawisko TKM, czyli polityki forowania kolesiów i jemu podobne). A także tego, że najbardziej prawdopodobnym koalicjantem SLD było Polskie Stronnictwo Ludowe, a taki rząd nie byłby bardziej reformatorski niż jednopartyjny gabinet formacji kierowanej wówczas przez Leszka Millera.

Podobny mętlik myślowy daje się zauważyć i dziś wobec pretendującej do władzy Platformy. Najwyraźniej w demokratycznej Polsce partia,...

10660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]