Reklama

Ładowanie...

W obronie PO-twora

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że po najbliższych wyborach rząd utworzy Platforma Obywatelska. Sama albo z koalicjantem, pod przywództwem Jana Rokity lub też - gdy Rokicie powinie się noga - prowadzona przez innego lidera. Warto zatem pytać o dzisiejszy stan tej partii i o stan jej przywództwa.
K

Kiedy przed wyborami z 2001 r. do władzy szykował się Sojusz Lewicy Demokratycznej, wielu prawicowych polityków i wielu komentatorów głosiło, że w interesie polskiej demokracji leży niedopuszczenie do samodzielnych rządów SLD. Pogląd ten nie brał pod uwagę dwóch okoliczności. Tego, że zagrożenia ze strony SLD nie polegały na rekomunizacji Polski, lecz były z grubsza podobne do niebezpieczeństw grożących w przypadku innych partii dochodzących do władzy (zjawisko TKM, czyli polityki forowania kolesiów i jemu podobne). A także tego, że najbardziej prawdopodobnym koalicjantem SLD było Polskie Stronnictwo Ludowe, a taki rząd nie byłby bardziej reformatorski niż jednopartyjny gabinet formacji kierowanej wówczas przez Leszka Millera.

Podobny mętlik myślowy daje się zauważyć i dziś wobec pretendującej do władzy Platformy. Najwyraźniej w demokratycznej Polsce partia,...

10660

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]