Reklama

W niebie i w piekle

W niebie i w piekle

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Wydarzenia z przeszłości o tyle są ważne, o ile pomagają rozeznać się w teraźniejszości. Nieumiejętność takiego rozeznawania spowodowała niejedną tragedię.
T

Tak się stało na początku naszej ery. Przywódcy religijno-polityczni, skazując niewinnego człowieka na śmierć, sądzili, że za cenę jednego ludzkiego istnienia uratują od zagłady cały naród. Czy jak mniemał Piłat: za cenę jednego życia poprawi stosunki dyplomatyczne z marionetkowym królem Herodem, co mu się nawet udało, choć na krótko.

Inaczej rzecz ma się z tymi, którzy też kurczowo trzymali się rzeczywistości, bywało za cenę życia, ale swojego, a nie cudzego. Paweł Apostoł tak ten sposób życia opisuje: „Głosimy mądrość ludziom doskonałym. Nie jest to mądrość tego świata ani władców tego świata, którzy przeminą. Głosimy mądrość Bożą ukrytą w tajemnicy, którą przed wiekami Bóg przeznaczył dla naszej chwały. Nie poznał jej żaden z władców tego świata, gdyby ją bowiem poznali, nie ukrzyżowaliby Pana chwały. Napisano bowiem: »czego oko nie widziało ani ucho nie słyszało, w serce...

2970

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Szlachetny przywódca Kanady Mr Justin Trudeau zaprasza uciekinierów z Syrii do swojego kraju. Wszyscy go podziwiają ( i o to moim zdaniem chodziło panu Trudeau ) a nikt nie wpadnie na to aby zapytać: Chłopie powiedz ile ciebie to kosztowało to zaproszenie, czy musiałeś wydać w związku z tą decyzją choćby jednego kanadyjskiego dolara z własnej kieszeni ? Przyjmijmy za dobrą monetę, że nauczanie ojca odnośnie uchodźców i imigrantów jest słuszne ( Syryjczycy to ulubiony motyw przewijający się od miesięcy na tych łamach ). Pozwolę sobie więc zapytać: dla ilu syryjskich rodzin przygotowali wikt i opierunek polscy jezuici ? O ile mi wiadomo w czasie okupacji hitlerowskiej wielu zakonników w polskich klasztorach w tym także jezuici pomagali przetrwać Żydom narażając swoje zdrowie czy też nawet życie. No więc jak z tą pomocą dla Syryjczyków u jezuitów w czasach luksusów, komfortu i dostatku jest szanowny ojcze Wacławie ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]