Reklama

Noc jak dzień zajaśnieje

Noc jak dzień zajaśnieje

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Czy ktoś w ogóle wytłumaczył niektórym katolikom, czym jest zmartwychwstanie? - pytała niedawno na tych łamach Halina Bortnowska (TP nr 46/03). - Historię Jezusa przedstawia się czasem jak bajkę dla dzieci i nie ma się co dziwić, że ktoś mówi: »No, bądźmy dorośli« i przestaje wierzyć.
Fra Angelico (1400-55): Złożenie do Grobu
M

My, dzieci świata kształtowanego przez nauki przyrodniczo-techniczne, myślimy w kategoriach doświadczenia i przyczynowości. Narodziny czy śmierć to dla nas wydarzenia natury. Co było przed narodzeniem (czy raczej przed poczęciem) i co będzie po śmierci - jest nie do udowodnienia i nie do wyobrażenia: umarły jest umarły. Nic dziwnego, że dla wielu z nas zmartwychwstanie to spekulacja nie z tej ziemi, czysta metafizyka czy wręcz mitologia.

Co nie znaczy, że winniśmy pojmować zmartwychwstanie Jezusa jako fakt w pełni racjonalny, wytłumaczalny, mieszczący się w kategoriach świata natury. Było to wydarzenie ponadnaturalne, a także ponadhistoryczne (eschatologiczne). Zmartwychwstanie Chrystusa dokonało się, i obiecane nam na koniec czasów zmartwychwstanie dokona się z Woli Boga, wbrew prawom natury, w nowej “cielesności", chociaż w tej samej tożsamości. Ciało...

5722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]