Ładowanie...
W kręgu Norwida
Należała do generacji, której od kolebki towarzyszyła wschodząca na nowo wielkość poety. Lata szkolne i studenckie Ireny Sławińskiej związane były z Wilnem, tu zaś szczególny wpływ wywarł na nią Manfred Kridl, którego poznała najpierw jako autora szkolnego podręcznika z dużym rozdziałem poświęconym Norwidowi, a następnie jako fascynującego nauczyciela akademickiego, wreszcie jako wiernego przyjaciela. Jej rodzinne miasto skupiło wówczas grono wspaniałych uczonych, w tym wielu badaczy i miłośników Norwida. Działali tu m. in. Stanisław Pigoń, Stanisław Cywiński, Władysław Arcimowicz (Sławińska debiutowała w 1935 r. jako krytyk recenzją jego książki: “Cyprian Kamil Norwid na tle swego konfliktu z krytyką"). Nie pomińmy takich postaci, jak Marian Zdziechowski czy Henryk Elzenberg. Wilno kwitło życiem literackim i poruszającymi dysputami ideowymi i artystycznymi.
...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]