Reklama

W kim się ukrył Król?

W kim się ukrył Król?

20.11.2005
Czyta się kilka minut
W dniu, w którym zacząłem rozważać fragment Ewangelii opisujący Jezusa rozdzielającego tych, którzy dali Mu jeść i pić, przyjęli i przyodziali, od tych, którzy tego nie uczynili jednemu z Jego braci najmniejszych, poszedłem do kina na film Petra Zelenki Opowieść o zwyczajnym szaleństwie. Czeski reżyser przedstawił zagubionych ludzi, którzy szukają miłości, a znajdują przelotne związki i gorzkie osamotnienie.
-

---ramka 387890|prawo|1---Petr pragnie wrócić do byłej dziewczyny Jany, ale każda próba przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Jana, chcąc ukoić tęsknotę za Petrem, błyskawicznie znajduje kolejnych kochanków. Sensem życia matki Petra jest bezsensowne wysyłanie paczek do regionów ogarniętych wojną. Jej apodyktyczności nie może znieść bezrobotny mąż i wdaje się w romans z młodszą o trzydzieści lat rzeźbiarką na skraju załamania nerwowego. Alicja i Jiří potrafią ze sobą współżyć tylko wtedy, gdy ktoś ich obserwuje, dlatego płacą Petrowi, by był świadkiem ich życia erotycznego. Pod powierzchnią śmiechu obserwowałem świat gorzkiego wyobcowania i niespełnienia, nieumiejętności kochania i przyjęcia miłości innych.

Po powrocie z kina zacząłem się zastanawiać, po której stronie znaleźliby się bohaterowie filmu podczas sądu, o którym mówił Jezus. Surowy moralista...

2947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]