Reklama

W cieniu ojca

W cieniu ojca

29.11.2011
Czyta się kilka minut
"Wymyk" to fascynujący dramat człowieka, który usiłuje uciec od odpowiedzialności za to, co zrobił. A zarazem film o upadłej męskości.
Kadr z filmu "Wymyk", "sfotografowanego i zmontowanego z rzadką w polskim kinie precyzją" / fot. materiały dystrybutora
W

Wraz z wejściem na ekrany jednego z najlepszych polskich filmów ostatnich lat wiele się pisało o jego powinowactwie z Kieślowskim. Wiadomo wszak, że reżyser i współscenarzysta w jednej osobie był studentem twórcy filmowego "Dekalogu" i duch nie tylko tego serialu, ale również "Przypadku" przez cały czas unosi się nad dziełem Grega Zglinskiego. Mówiono też o "Wymyku" jako trawestacji biblijnej przypowieści, choć motyw morderczej rywalizacji dwóch braci jest starszy niż Stary Testament i przewija się w kulturze nie tylko judeochrześcijańskiej. Historia Freda (Robert Więckiewicz), który powodowany resentymentem bądź strachem pozwolił na skatowanie młodszego brata (Łukasz Simlat) i wyrzucenie go z pędzącego pociągu, to także opowieść o moralnej szarej strefie, budowanej najpierw na zaniechaniu, następnie na próbach wyparcia z siebie winy, a wreszcie na usiłowaniu zatarcia jej...

5384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]