Reklama

W cieniu „Białej Wdowy”

W cieniu „Białej Wdowy”

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Konwersja na islam nie jest w Europie zjawiskiem masowym, ale zauważalnym: z uwagi na skutki, nieproporcjonalne do skali. Jak wtedy, gdy konwertyci stają się terrorystami. Najsłynniejszy dziś przykład to Brytyjka Samantha Lewthwaite.
Osiem lat temu Samantha Lewthwaite trafiła na pierwsze strony brytyjskich gazet – po tym, jak 7 lipca 2005 r. jej mąż wysadził się w centrum Londynu. Dziś ona sama jest poszukiwania jako terrorystka. Na zdj.: okładka tabloidu „The Sun” z września 2005 r. Fot. Andrew Stuart / AP / EAST NEWS
B

Była cichą, spokojną, nieśmiałą dziewczyną z niewielkiego angielskiego miasta. W gronie rówieśników niczym się nie wyróżniała. Przykładna uczennica, z anglo-irlandzkiej rodziny. Zero szaleństw. Nikomu i nigdy – jak wspomina jeden z jej dawnych szkolnych kolegów – nie sprawiała kłopotów. Za to dziś wielu spędza sen z powiek: 30-letnia Samantha Lewthwaite to jedna z najbardziej poszukiwanych osób na świecie, pod najcięższym zarzutem: terroryzmu.
TAJEMNICZA BIAŁA KOBIETA
Wprawdzie nie ma – przynajmniej na razie – niepodważalnych dowodów, że to ona stała za niedawnym zamachem w Nairobi, podczas którego zginęło 67 osób. Jej udziału nie potwierdza ekstremistyczna somalijska organizacja Al-Shebaab, która zorganizowała ten atak, i do której Samantha podobno należy. Zaś władze brytyjskie nie mają co do tego pewności.
Niemniej w relacjach świadków powtarza...

12743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]