Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Państwo Islamskie mówi do młodzieży

Państwo Islamskie mówi do młodzieży

07.08.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Olivier Roy, politolog, znawca islamu: Wśród francuskich dżihadystów-konwertytów mamy dwie „nadreprezentowane” grupy: urodzonych w zamorskich departamentach Francji wraz z potomkami Afrykańczyków, oraz… mieszkańców katolickiej Bretanii.
Przedstawiciel jednej z organizacji dżihadystycznych zbiera pieniądze na szkolenia bojowników w Afganistanie. Peszawar (Pakistan), październik 2001 r. Fot. Robert Nickelsberg / GETTY IMAGES
S

SZYMON ŁUCYK: Czy „normalny” młody człowiek może zostać dżihadystą? Pytanie wróciło po lipcowych zamachach w Nicei i w kościele niedaleko Rouen, które powiązano z tzw. Państwem Islamskim (IS). Ich sprawcy nie walczyli wcześniej w Syrii czy Iraku, nie byli też gorliwymi muzułmanami. O zamachowcu z Nicei – 31-letnim Francuzie pochodzenia tunezyjskiego – policja powiedziała, że przeszedł „szybką radykalizację”.

OLIVIER ROY: Jeśli przeanalizujemy biografie terrorystów we Francji, zobaczymy, że od 20 lat powtarza się praktycznie ten sam profil. Ich otoczenie społeczne jest różne, podobnie sytuacja ekonomiczna – to nie są wcale wyłącznie przedstawiciele biedoty z przedmieść.
To jednak nie ma większego znaczenia. Ważna jest inna prawidłowość: zdecydowana większość terrorystów reprezentuje drugie pokolenie imigrantów. Bardzo rzadko – pierwsze (...

15597

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]