Reklama

Państwo Islamskie mówi do młodzieży

Państwo Islamskie mówi do młodzieży

07.08.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Olivier Roy, politolog, znawca islamu: Wśród francuskich dżihadystów-konwertytów mamy dwie „nadreprezentowane” grupy: urodzonych w zamorskich departamentach Francji wraz z potomkami Afrykańczyków, oraz… mieszkańców katolickiej Bretanii.
Przedstawiciel jednej z organizacji dżihadystycznych zbiera pieniądze na szkolenia bojowników w Afganistanie. Peszawar (Pakistan), październik 2001 r. Fot. Robert Nickelsberg / GETTY IMAGES
S

SZYMON ŁUCYK: Czy „normalny” młody człowiek może zostać dżihadystą? Pytanie wróciło po lipcowych zamachach w Nicei i w kościele niedaleko Rouen, które powiązano z tzw. Państwem Islamskim (IS). Ich sprawcy nie walczyli wcześniej w Syrii czy Iraku, nie byli też gorliwymi muzułmanami. O zamachowcu z Nicei – 31-letnim Francuzie pochodzenia tunezyjskiego – policja powiedziała, że przeszedł „szybką radykalizację”.

OLIVIER ROY: Jeśli przeanalizujemy biografie terrorystów we Francji, zobaczymy, że od 20 lat powtarza się praktycznie ten sam profil. Ich otoczenie społeczne jest różne, podobnie sytuacja ekonomiczna – to nie są wcale wyłącznie przedstawiciele biedoty z przedmieść.
To jednak nie ma większego znaczenia. Ważna jest inna prawidłowość: zdecydowana większość terrorystów reprezentuje drugie pokolenie imigrantów. Bardzo rzadko – pierwsze (...

15597

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]