Reklama

Votum separatum

Votum separatum

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Sięgam po onegdajszy tytuł rubryki pod przymusem niejako i na ten jeden raz. W niedzielę 21 bm. w programie "Loża prasowa" wypowiadał się bowiem przedstawiciel "Tygodnika", red. Janusz. A. Majcherek. Tym razem nie potrafiłabym się podpisać pod tym, co stwierdzał, zapytywany (tak jak i inni dyskutanci) o stosunek do prośby b. ministra sprawiedliwości, wnioskującego o prawo łaski dla trzech sprawców linczu we Włodowie. Imieniem "Tygodnika" też przyznano - najogólniej mówiąc - słuszność tej prośbie (bo ludzie byli zagrożeni i pozostawieni sami sobie) i uznano sprawę za zamkniętą.
S

Swego czasu starałam się czytać wszystko, co na temat tego linczu pisała prasa. To oczywiście nie jest równoznaczne ze znajomością akt sądowych. Jest też i dla mnie oczywiste, że prezydent ma prawo skorzystać z udzielenia łaski. Ale w tej strasznie smutnej sprawie dwa fakty nie dają spokoju. Pierwszym jest fakt, że zakatowany na śmierć bandyta nie miał jednak na sumieniu niczyjego życia. Drugim, że trzej sprawcy nie byli wstrząśnięci tym, co zrobili, owszem, usatysfakcjonowani i pochwaleni przez mieszkańców. Tak jakby pod uderzeniami łomów i zderzaka zginął nie człowiek, lecz jadowity, niebezpieczny gad.

Nikomu nie należy życzyć więzienia. Ale ciężko myśleć, że gdy zapadnie (a jestem pewna, że zapadnie) decyzja o prawie łaski, w jednym miejscu w moim kraju zapanuje raz jeszcze świadomość: dobrze zrobili. DOBRZE.

878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]