Reklama

Wspólny dług

Wspólny dług

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Sławomir Sikora nie wróci do więzienia z półtorarocznej przerwy w wykonywaniu kary: 5 grudnia prezydent zastosował wobec niego prawo łaski. - Cieszę się - mówi, ale na jego twarzy nie widać radości. Artur Bryliński, jego dawny kolega i wspólnik, nadal odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym we Włocławku. 5 grudnia po raz piąty złożył podanie o łaskę.
Andrzej Chyra w filmie "Dług" Krzysztofa Krauzego
G

Grudniowy poranek, szary mur, zakład karny Mielęcin-Włocławek. Więzień Artur Bryliński, syn Tomasza, blok I, skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności, termin kary upływa w marcu 2019. W kartotece więziennej wpis: grypsuje. 40-latek, szczupły, krótko ostrzyżony. Mówi powoli, starannie dobiera słowa, gestykuluje. Inteligentny. Nieśmiały. Introwertyk. Gdy prowadził wspólne interesy ze Sławomirem Sikorą, to on zwykle negocjował kontrakty. A potem zaplanował morderstwo i zabił. Z zimną krwią, bez emocji, nożem i trzonkiem od noża, potem obciął głowy piłką do metalu.

To, co było przedtem, coraz bardziej się zaciera: rozpoczęte studia na politechnice, wojsko, rok matematyki na uniwersytecie, potem pierwszy zrobiony interes, smak pierwszych zarobionych pieniędzy. A potem ten nieszczęsny dług, którego nie było. Koszmar, którego nie jest w stanie porównać z niczym,...

14630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]