Reklama

Notatki na siatkówce

Notatki na siatkówce

21.08.2012
Czyta się kilka minut
Wystawa Włodzimierza Pawlaka „Anatomia samolotu” odwołuje się do 10 kwietnia 2010 r. Nie pierwszy raz jego twórczość prowokuje do stawiania pytań, czym jest malarstwo i w jaki sposób można za jego pomocą mówić o współczesności.
Włodzimierz Pawlak, „Anatomia samolotu” – fragment wystawy Fot.Galeria Propaganda
D

Debiutował w latach 80. Jego nazwisko na trwałe jest związane z niezależną sztuką tego czasu. W 1982 r. zostaje członkiem Gruppy; podobnie jak Paweł Kowalewski studiuje na warszawskiej ASP. Inni – Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak już uzyskali dyplomy. Ich twórczość łączy się z modnym wówczas neoekspresjonizmem i zainteresowaniem samym malarstwem po czasach dominacji neoawangardy i nowych mediów. Niektórzy wówczas okrzyknęli ich nawet mianem polskich nowych dzikich, wzorując się na głośnym, niemieckim sloganie neue wilde. Widziano w nich nadwiślańskich A.R. Pencków czy Jörgów Immendorffów.

ZNAKI Z NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA

Z czasem Gruppa staje się też najbardziej znanym ugrupowaniem artystycznym, chociaż sami jej członkowie patrzyli na to z ironią. Nie tworzyli we własnych oczach jakiejś wspólnoty programowej. Bardziej...

12741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]