Reklama

Uszczelka

Uszczelka

23.05.2016
Czyta się kilka minut
Kap – kap – kap. Ciemność. Cisza. Tylko ten dźwięk. W monotonnym interwale. Jakby ktoś zgasił światło, kazał wynieść wszystkie dekoracje, a zostawił tylko gigantyczny metronom.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
K

Kap – kap – kap.

Obudziło mnie nagle. Jeszcze na pół śnię. Jeszcze nie mogę sobie uświadomić, gdzie jestem. Oczy się przyzwyczają. Czerń zmieni się w szarość, z której powoli, jak duchy, będą się wyłaniać przedmioty. Ale zanim to nastąpi, będzie ze mną tylko ten dźwięk.

Może to nawet zabawne? Nie określać punktu w przestrzeni, tylko pozwalać biec myślom, dokąd mają ochotę – tak jakby dekoracje nie były potrzebne do niczego.

– Kap – kap – powoli układa się w dawno niesłyszaną piosenkę. Pal sześć melodię. Chodzi mi o słowa. Zaczyna się jak stara radziecka wieczorynka dla dzieci: „Śpią zabawki, książki śpią...”. Dalej jest duszny pokój, z którego dopiero co, nad ranem, wyszli goście. Brudne naczynia, pety gaszone na deserowych talerzykach. I oni. On obiecuje jej, że za chwilę odsmaży wczorajszy chleb. Tak żeby nie musieli wychodzić do miasta. Żeby mogli zostać w...

4581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pozdrawiam Autora bardzo serdecznie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]