Reklama

Urząd, który uwiera

Urząd, który uwiera

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Rzecznik praw obywatelskich, którego działalność nie budziłaby sprzeciwu ani kontrowersji, byłby złym rzecznikiem. Rzecznik musi uwierać - nie tylko urzędników, ale też różne grupy zawodowe i polityczne.
R

Również środowisko prawnicze. Rzecznik jest od tego, aby - stojąc "na straży wolności, praw człowieka i obywatela", wbijał kij w mrowisko. I obecny rzecznik Janusz Kochanowski warunek ten spełnia: zadaje niewygodne pytania zarówno dla formacji, która go wybrała na ten urząd w 2006 r., jak i dla innych partii czy nawet Kościoła (patrz sprawa współpracy abp Wielgusa z SB albo niedawna wypowiedź o in vitro, gdy Kochanowski skrytykował ideę ograniczenia refundacji tego zabiegu do małżeństw).

To jedna strona medalu. Druga - to kwestia skuteczności: urząd rzecznika, świętujący właśnie 20-lecie istnienia, ma w strukturze państwa umocowanie dość słabe. W tej sytuacji w cenie jest nie tyle może talent dyplomatyczny, ile zręczność. Rzecznik nie może być dyplomatą, ale nie powinien też wchodzić w rolę polityka walącego obuchem i hołdującego zasadzie, że "im więcej...

2099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]