Reklama

Odrobinę nieczyste sumienie

Odrobinę nieczyste sumienie

11.03.2008
Czyta się kilka minut
Trybunał Konstytucyjny potrzebuje 16 miesięcy, by wydać wyrok. To niby niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że w Strasburgu procedura trwa nawet 3-4 lata, ale faktem jest, że jego sędziowie pracują coraz wolniej.
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie ogłasza wyrok, 2006 r. / fot. SŁAOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA
J

Jeszcze nie ma powodu do zmartwień - Trybunał Konstytucyjny to wciąż jeden z najlepiej zorganizowanych sądów w kraju. Niemniej Fundacja Helsińska stwierdziła, że nadmiar troski nie zawadzi i pod koniec stycznia wysłała pismo do Trybunału, przynaglając do rozpatrzenia zaległości. Jak podaje "Prawo co dnia", dodatek "Rzeczpospolitej", który jako pierwszy dotarł do pisma Fundacji, bilans zaległości jest następujący: trzy sprawy czekające od 2004 r., trzynaście od 2005 r., 43 z 2006  r. i 143 z 2007  r. Razem: dwieście dwie zaległe sprawy. A miesięcznie wpływa do Trybunału od ośmiu do dziesięciu nowych kazusów.

Fundację niepokoją przede wszystkim 62 pytania prawne zadane przez sądy powszechne. Oznacza to, że postępowanie w sprawie obywatela X zostało zawieszone do czasu decyzji Trybunału co do zgodności z Konstytucją przepisu, na podstawie którego ma zapaść...

12241

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]