Reklama

Unia: niedokończony projekt

Unia: niedokończony projekt

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Czy kryzys w "Eurolandzie" zmieni Unię? Historia integracji europejskiej - jak cała historia Europy - jest opowieścią o jednym wielkim kryzysie. Kryzysie, który był zarazem jednym z etapów ewolucji wspólnoty europejskiej.
T

Tak pewnie będzie i tym razem. Nie ma zatem sensu rozpatrywać dziś scenariuszy rozpadu Unii Europejskiej. Nawet jeżeli - w co trudno uwierzyć - konstrukcja europejska weszła w fazę schyłkową, to proces ten nabierze kształtów dopiero z perspektywy czasu. A i tak historycy będą kiedyś toczyć spór, czy początkiem końca Unii był koniec "zimnej wojny", wojna w Iraku, czy też odrzucenie przez Holendrów i Francuzów traktatu konstytucyjnego.

Chwila przykrej prawdy

Obecne "greckie" kłopoty Unii dobitnie pokazują, że jest ona dzisiaj przede wszystkim niedokończonym projektem gospodarczym, a nie zarysem unii politycznej. Tak długo, jak rozkręcona gospodarka światowa zapewniała wzrost, a rynki finansowe traktowały obligacje państw strefy euro jako niezwykle bezpieczne, fakt ten można było ignorować.

Niemalże dekadę temu...

4596

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]