Reklama

Umysł w epoce postprawdy

Umysł w epoce postprawdy

03.04.2017
Czyta się kilka minut
„Fakty alternatywne” to nie zawsze cyniczne kłamstwa. Czasami to szczere przekonania wynikające z błędów poznawczych, którym wszyscy ulegamy.
„Mirror” – praca Anisha Kapoora w Lisson Gallery w Londynie. Marzec 2017. Fot. Bettina Strenske / EAST NEWS
L

Ledwie redakcja „Oxford Dictionaries” zdołała uznać termin „postprawda” za słowo roku 2016, a już miesiąc później pojawiło się nowe wyrażenie – „alternatywne fakty” – znakomicie dopełniające nazwę nowej epoki, w której przyszło nam żyć. Użyła go przedstawicielka Białego Domu, Kellyanne Conway, w sporze o wielkość zgromadzenia na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Przekonywała widzów CNN o milionach Amerykanów wiwatujących na cześć nowego prezydenta podczas uroczystości zaprzysiężenia w styczniu 2017 r. Redaktorom stacji, oceniającym liczebność zgromadzonych na inauguracji osób jako znacznie skromniejszą niż na powitanie prezydentury Baracka Obamy, odpowiedziała, że jej informacje nie przeczą faktom, lecz stanowią „alternatywne fakty”. Od tego czasu termin ten jest rozumiany jako podejrzana lub nieprawdziwa informacja, stojąca w sprzeczności z dostępną wiedzą odbiorców tej...

9906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]