Reklama

Gdy więcej oznacza mniej

Gdy więcej oznacza mniej

28.05.2018
Czyta się kilka minut
Dlaczego w badaniu poparcia dla partii politycznych o preferencje pyta się tysiąc sto osób, a nie na przykład dziesięć tysięcy? Nie chodzi tylko o koszty.
LIBRARY OF CONGRESS
C

Czy więcej danych zebranych w badaniu statystycznym, jak sondaż wyborczy, może oznaczać gorszą jakość wnioskowania? Pytanie to ma prawo dziwić, gdyż dla większości z nas więcej oznacza zwykle lepiej. Więcej informacji zgromadzonych o danej zbiorowości powinno się przekładać na lepszą jakość opisu jej charakterystyk. Wraz ze zwiększaniem się liczby obserwacji w próbie powinna następować poprawa wiarygodności i precyzji uzyskanych ocen. Niestety, tak się dzieje jedynie w sytuacjach modelowych, od których coraz częściej i coraz dalej odbiega rzeczywistość podlegająca najróżniejszym badaniom statystycznym. Przede wszystkim rzeczywistość życia społecznego i politycznego.

W gorączce kampanii wyborczej konkurować zdają się ze sobą nie tylko kandydaci i partie, ale także sondaże. Często słyszymy, że typowy błąd takich badań wynosi 3 proc., co w praktyce oznacza, że rzeczywiste wyniki...

12968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]