Zmierzch istotności

Jedno z najważniejszych pojęć nauki może wkrótce wypaść z obiegu. Czy szykuje się rewolucja w działaniu nauki?

Reklama

Zmierzch istotności

Zmierzch istotności

22.07.2019
Czyta się kilka minut
Jedno z najważniejszych pojęć nauki może wkrótce wypaść z obiegu. Czy szykuje się rewolucja w działaniu nauki?
ADOBESTOCK
O

Od niemal 90 lat w publikacjach naukowych pojawia się pojęcie „statystycznej istotności”. Słyszymy m.in. o statystycznie istotnych różnicach w reakcjach pacjentów, którym podano nowy lek, oraz tych, którzy przyjęli placebo. Czytamy o wykazaniu statystycznie istotnego wpływu jednej zmiennej (np. jakości powietrza w mieście) na drugą (długość życia mieszkańców) albo o statystycznie istotnej korelacji (np. koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze i średniej temperaturze na Ziemi).

Tymczasem coraz większa liczba naukowców opowiada się za zmianą podejścia do pojęcia istotności statystycznej i – tym samym – zmianą sposobu prowadzenia badań naukowych. Czasopismo „Nature” z marca tego roku tytułuje swój komentarz: „Czas skończyć już z kategorią statystycznej istotności”. W tym samym czasie inne cenione czasopismo naukowe „The American Statistician” zamieściło 43 artykuły poświęcone...

15275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zadziwiające, że dopiero teraz ma być taka rewolucja. Od dawna rozwijano tzw. teorię decyzji, która mówiła jak wybrać poziom progu. Ta teoria brała pod uwagę jakie są koszty pochopnego odrzucenia hipotezy zerowej, gdy jest ona prawdziwą hipotezą. Minimalizacja tych kosztów wyznaczała właśnie wartość progu.

Uważnym Czytelnikom należy się uzupełnienie. Otóż eksperyment Fishera przeprowadzony z panią Muriel polegał na wskazaniu czterech z ośmiu (!) filiżanek, w których była herbata z mlekiem przygotowana według pierwszego sposobu (wcześniej przygotowano cztery filiżanki herbaty z mlekiem według pierwszego sposobu i cztery według drugiego). W artykule nie zostało to dokładnie powiedziane, więc podane tam prawdopodobieństwo 1/70 trudno było zweryfikować. Ale teraz już można :) Dziękuję Autorowi i Redakcji TP za przedstawienie tej sprawy. Problem doskonale rozumiał sam Fisher, ale obecna automatyzacja procesu wnioskowania statystycznego nie sprzyja, jak widać, głębszemu namysłowi nad otrzymywanymi wynikami. Pozdrawiam serdecznie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]