Zmierzch istotności

Jedno z najważniejszych pojęć nauki może wkrótce wypaść z obiegu. Czy szykuje się rewolucja w działaniu nauki?

Reklama

Zmierzch istotności

Zmierzch istotności

22.07.2019
Czyta się kilka minut
Jedno z najważniejszych pojęć nauki może wkrótce wypaść z obiegu. Czy szykuje się rewolucja w działaniu nauki?
ADOBESTOCK
O

Od niemal 90 lat w publikacjach naukowych pojawia się pojęcie „statystycznej istotności”. Słyszymy m.in. o statystycznie istotnych różnicach w reakcjach pacjentów, którym podano nowy lek, oraz tych, którzy przyjęli placebo. Czytamy o wykazaniu statystycznie istotnego wpływu jednej zmiennej (np. jakości powietrza w mieście) na drugą (długość życia mieszkańców) albo o statystycznie istotnej korelacji (np. koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze i średniej temperaturze na Ziemi).

Tymczasem coraz większa liczba naukowców opowiada się za zmianą podejścia do pojęcia istotności statystycznej i – tym samym – zmianą sposobu prowadzenia badań naukowych. Czasopismo „Nature” z marca tego roku tytułuje swój komentarz: „Czas skończyć już z kategorią statystycznej istotności”. W tym samym czasie inne cenione czasopismo naukowe „The American Statistician” zamieściło 43 artykuły poświęcone...

15275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]