Reklama

Uczony uczniem

Uczony uczniem

06.08.2018
Czyta się kilka minut
W ubiegłym tygodniu Liturgia uczyniła nas słuchaczami Jezusowej „Mowy w przypowieściach”, zwanej również „Mową o Królestwie niebieskim” (Mt 13). Mowę kończy krótki dialog Pana z uczniami:

„Zrozumieliście to wszystko? Mówią Mu: »Tak jest«. A On rzekł do nich: »Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare«” (Mt 13, 51n).

„Ojciec rodziny” to polski dosłowny przekład Wulgaty – u św. Hieronima pojawia się tu łacińskie pater familias. W greckim tekście Mateusza mamy określenie oikodespotes, które może oznaczać „głowę rodziny” (dosł. „pana domu”), a także „zarządcę” (dość często polskie przekłady Nowego Testamentu idą za tym właśnie tłumaczeniem).

Tak czy owak, Jezus mówi tu o kwalifikacjach człowieka, któremu mógłby powierzyć odpowiedzialność za swoich „domowników”, tzn. za Kościół, innych wierzących, za nas. Zlecić mu przywództwo; i to jeszcze realizowane i przeżywane w określonym stylu: bardziej „ojca” niż „satrapy”. Św....

3148

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]