Reklama

Ładowanie...

Uczę, nie egzaminuję. Jaka będzie nowa matura?

Uczę, nie egzaminuję. Jaka będzie nowa matura?

05.12.2022
Czyta się kilka minut
Tegoroczni maturzyści będą musieli zmierzyć się ze zreformowanym egzaminem. Największe zmiany dotyczą języka polskiego. A coraz więcej polonistów deklaruje, że zrezygnuje z udziału w komisjach egzaminacyjnych.
Matura wXX liceum ogólnokształcącym w Gdańsku, 6 maja 2022 r. / FOT. KAROLINA MISZTAL/REPORTER
Z

Zmian, które dotyczą matury z języka polskiego, jest kilka: rozszerzono listę lektur, wydłużono wypracowanie, powrócił zawieszony na czas pandemii egzamin ustny.

Bunt polonistów rozkręca się po manifeście krakowskiego polonisty Przemysława Rojka, który wymyślił hasło „Uczę. Kocham. Nie egzaminuję”. Według niego nowe zasady tylko pozornie sprzyjają obiektywizacji oceny. – Jesteśmy bezradni – mówi Rojek „Tygodnikowi”. – Nie wiemy, jak uczyć, żeby według nowych kryteriów uczniowie zdali maturę z jak najlepszymi wynikami. Egzaminatorzy dostali zbyt duży zakres uznaniowości, co może prowadzić do niesprawiedliwych ocen. W długim tekście łatwo popełnić drobne błędy językowe, które według tabel i przeliczników rekomendowanych przez CKE mogą obniżyć ocenę dobrej merytorycznie pracy. Doprowadzi to do spłaszczenia wyników na mocno przeciętnym poziomie.


CZYTAJ TAKŻE

LICEA NIE SĄ DLA WSZYSTKICH. CZY DA SIĘ URATOWAĆ SKRZYWDZONY ROCZNIK: Sześciolatki zaciekle bronione niemal dekadę temu przed szkołą właśnie kończą podstawówki. I kolejny raz słono płacą za reformatorski chaos. Poza rodzicami ich los nikogo już nie obchodzi >>>


Poloniści uważają też, że egzamin wykaże jeszcze większe różnice pomiędzy wielkimi miastami a szkołami w mniejszych miejscowościach. Wynika to nie tylko ze słabszego dostępu do korepetycji. Nauczanie zdalne w małych ośrodkach okazało się o wiele mniej efektywne niż w metropoliach. To wszystko przełoży się na wyniki najbliższych matur.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/polska-szkola-6502

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Fotoreporter i dziennikarz, fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego prace publikowane były m.in w „Gazecie Wyborczej”, „Vogue...
Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Uczę, nie egzaminuję”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]