Ucieczka z zamku wampirów
Ucieczka z zamku wampirów

Historii drugiej dekady XXI wieku nie będzie dało się napisać bez przynajmniej jednego rozdziału o nowej lewicy, ideowo znacznie wyrazistszej niż ta kojarząca się z nazwiskami premiera Tony’ego Blaira i kanclerza Gerharda Schrödera. Wśród autorów tej formacji kształtujących ideowy pejzaż epoki znajdziemy nazwiska od dawna obecne w Polsce: Slavoja Žižka, Naomi Klein czy Thomasa Piketty’ego. Należy też do nich zmarły trzy lata temu Brytyjczyk Mark Fisher, autor wydanego właśnie u nas „Realizmu kapitalistycznego”.
W tytule chodzi o naszą kulturową formację, która, nawet w najbardziej odważnej artystycznej wizji, nie jest w stanie wyobrazić sobie alternatywy dla neoliberalnego kapitalizmu. Fisher opisał też „zamek wampirów” – tak nazywał współczesną lewicę, pogrążoną w pułapkach polityki tożsamości i toksycznych wewnętrznych walkach. Bez jego „realizmu” i „zamku” nie można...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]