Reklama

Tygrysy i tygrysiątka

Tygrysy i tygrysiątka

04.09.2007
Czyta się kilka minut
Krok dobry, ale zbyt ostrożny - tak czeską reformę finansów publicznych oceniają analitycy. Czechy raczej nie mają szans na doczekanie się miana kolejnego - po Słowacji - "środkowoeuropejskiego tygrysa gospodarczego: przegłosowany pod koniec sierpnia przez niższą izbę parlamentu podatek liniowy nie jest do końca tym, co rozumie pod tym pojęciem liberał z krwi i kości.
D

Do reformy finansów publicznych Czesi przymierzali się od kilku lat, podobnie zresztą jak do reformy systemu opieki zdrowotnej i systemu emerytalnego. Jednak żaden z kolejnych rządów - prawicowych czy lewicowych - do tego się nie spieszył. Czesi od pokoleń są przyzwyczajeni do silnego państwa opiekuńczego; są też narodem o świadomości egalitarnej, w którym wszyscy, od emeryta po ministra, żyją mniej więcej podobnie. Oczywiście, teraz jest to już bardziej "mniej" niż "więcej". Ale ciągle żywe jest przekonanie, że pewne rzeczy wszyscy mają (lub raczej: powinni mieć) takie same.

I tak na przykład, wszyscy rodzice, bez względu na dochody, mogli liczyć na zasiłek na dziecko, które idąc do pierwszej klasy otrzymywało tzw. kredkowe, czyli wsparcie od państwa na przybory szkolne; wreszcie, każdy Czech spędzał czas w kolejce do państwowego dentysty, bo prywatne...

11171

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]