Reklama

Twarze Kadafiego, sukces Busha

Twarze Kadafiego, sukces Busha

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Był lipiec 2002, gdy Muammar Al-Kadafi - formalnie “wódz rewolucji", faktycznie od 1969 r. dyktator Islamsko-Socjalistycznej Ludowej Republiki Libii - objawił swe nowe oblicze. Jego apel do “braci i sióstr" Afrykanów, by nie dali się więcej zniewolić, towarzyszył ceremonii utworzenia Unii Afrykańskiej. Wtedy to w Durbanie 53 państwa Afryki podpisały dokument, powołujący spadkobierczynię rozwiązanej równocześnie Organizacji Jedności Afrykańskiej (istniejącej od 1963 r. i zwanej “klubem dyktatorów").
U

Unia Afrykańska miała stać się kopią Unii Europejskiej: organizmem opartym na ideach “pokoju i demokracji" i “rozwoju gospodarczego" (w istocie jest forum dyskusyjnym, choć ambicje ma wielkie). To Kadafi sfinansował prace nad przekształceniem OJA w UA. Izolowany i obłożony sankcjami ONZ, szukał poparcia w krajach Afryki.

Dwa miesiące później, we wrześniu 2002 r., w rytualnym (dotąd) przemówieniu wygłaszanym w rocznicę “rewolucji" Kadafi obwieścił, że Libia kończy z “rewolucyjną polityką zagraniczną" (czytaj: przestaje finansować europejskie organizacje terrorystyczne, jak IRA, i nie będzie organizować zamachów, jak w Berlinie Zachodnim w 1986 r. czy na samolot nad Lockerbie w 1988 r.). Kadafi obwieścił też, że Libia przyłącza się do walki z terroryzmem, na dowód czego aresztowano grupę libijskich fundamentalistów islamskich, oskarżonych o związki z Al-Kaidą...

2280

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]