Reklama

Twarzą do Słońca

Twarzą do Słońca

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Sto lat temu Polak wynalazł rewolucyjny sposób otrzymywania monokryształów krzemu, które służą m.in. do pozyskiwania energii ze Słońca. Teraz szansa przed młodym polskim zespołem, rozwijającym nową metodę. Nagroda jest cenna.
Porządki na farmie słonecznej w Landmead, Anglia, 2015 r. Fot. Peter Macdiarmid / GETTY IMAGES
J

Jeszcze niedawno słowo „perowskit” znane było głównie geologom i chemikom. Minerał ten – tytanian wapnia (CaTiO3) – odkryto niemal 200 lat temu na Uralu, a nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego oficera i mineraloga Lwa Perowskiego. Z czasem perowskitami nazwano całą grupę minerałów. Ciekawych z naukowego punktu widzenia, ale niemających zastosowania praktycznego.

Dopiero niedawno zaczęto badać, czy perowskity można zastosować w fotowoltaice, czyli produkcji energii elektrycznej bezpośrednio ze światła słonecznego.
 

Darmowa energia
Sam pomysł nie jest nowy. Wszyscy mieliśmy zapewne okazję widzieć panele fotowoltaiczne zasilające różne urządzenia: od małych kalkulatorów biurowych przez łódki – np. tramwaje wodne w Bydgoszczy – aż po duże farmy słoneczne.

Panele takie wykorzystuje się też w przestrzeni kosmicznej. Bo grzechem byłoby nie...

8673

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pięknie dziękuję za tę niebanalna podróż w świecie nauki.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]