Reklama

Za taśmę klejącą

Za taśmę klejącą

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Na medycynie zna się każdy, fizykę i chemię wszyscy w szkole chcieli zaliczyć i zapomnieć. Gdy Nobel przyznawany jest np. "za studia nad strukturą i funkcją rybosomu" (chemia 2009), trudno znaleźć kogoś, kto wytłumaczy, gdzie i po co mamy te rybosomy.
Andre Geim i Konstantin Nowosiełow, uniwersytet w Manchesterze, 2010 r. / Photoshot, PAP
W

W tym roku jest znacznie prościej. Obie nagrody z nauk ścisłych są bardzo konkretne, a na upartego można je trywializować w kierunku szans na zwalczenie raka i głodu na świecie - w sam raz na dziesięciosekundowe wejście w TV.

Laureatami tegorocznego Nobla z chemii są Amerykanin Richard Heck i dwaj Japończycy Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki. Zostali uhonorowani za odkrycie reakcji chemicznej stosowanej dziś niemal w każdej fabryce zajmującej się syntezą organiczną - od producentów farb i opakowań plastikowych po firmy farmaceutyczne.

Nagroda z fizyki przyznana została dwóm Rosjanom: Andre Geimowi i Konstantinowi Nowosiełowowi za nie tyle odkrycie, co wyizolowanie na Uniwersytecie w Manchesterze formy węgla zwanej grafenem.

Prawdopodobnie z grafenem spotykamy się za każdym razem, gdy piszemy ołówkiem, bowiem Geim i Nowosiełow...

8708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]